Vieta manām pārdomām par tehnoloģijām (un ne tikai par tām), interesantākām tehnoloģiju un zinātnes ziņām un sasniegumiem, kā arī dažiem jokiem jautrākai dzīvei.

trešdiena, 2012. gada 21. marts

Vēlies atgriezties miljards gadu tālā pagātnē?


Ir cilvēki, kuriem interesē pagātne. Gan tāda, kas bija pirms gada, gan tāda, kas bija pirms 100 gadiem. Ir arī cilvēki, kuriem interesē arī miljoniem un miljardiem gadu senā pagātne un kā, vispār, radās Visums, kā veidojās pirmās planētās un no kā tās veidojās. Līdz šim šo visu informāciju bija iespējams atrast internetā, bet tad bija jāmeklē visa šī informācija pa dažādiem resursiem un pie sevis visi sameklētie materiāli bija jāpieglabā vai arī vajadzīgā informācija jāpieraksta.
Tā tas bija līdz šim, līdz Microsoft izpētes grupa (Microsoft Research), Maskavas Valsts Universitāte un Berkeley Kalifornijas Universitāte izveidoja kopīgu projektu, ar kura palīdzību ir iespējams ceļot laikā, līdz pat Visuma pirmsākumiem.

piektdiena, 2012. gada 16. marts

Oracle paziņo vairāku Java produktu pastāvēšanas beigu datumu



Nesen man no Oracle atnāca e-pasta paziņojums, kurā Oracle paziņo dažu savu Java produktu pastāvēšanas beigu (EOL - End of Life) datumu. Un tas notiks gandrīz gada beigās - 2012. gada novembrī. Kaut gan Oracle šo datumu vienreiz jau pārbīdīja. Sākotnēji tika plānots, ka Java6 EOL datums būs 2012. gada jūlijs.


trešdiena, 2012. gada 14. marts

Tiek plānota pirmā LU Datorikas fakultātes Alumni asociācijas tikšanās

Pirms neliela laika savā Facebook profilā pamanīju norādi, ka LU Datorikas fakultātei paliek 3 gadiņi un šajā gadadienā notiek pirmā LU DF Alumni asociācijas kopāsanākšana. Pats esmu absolvējis LU Fizikas un matemātikas fakultātes Datorikas nodaļas bakalaurus (1999.gadā) un maģistrus (2002.gadā). Tajā laikā mums bija tikai sava nodaļa un nebija fakultāte. Bet tos laikus atceros ar labām atmiņām - lieliski pasniedzēji, forši kursabiedri un iespēja uzzināt jaunas lietas.
Tāpēc, tiklīdz es pamanīju šo informāciju, man nebija daudz jādomā, lai pieteiktos uz šo pasākumu. Būs iespēja satikt ne tikai bijušos kursabiedrus, bet arī lieliskos pasniedzējus.

Starptautiskā Pi diena



Visi, kas mācījušies skolā zina, kas ir π. Pat tie, kas nav mācījušies skolās, arī par šādu simbolu ir dzirdējuši. Tā ir matemātiskā konstante, kuras vērtība 3.14159.... It kā jau nekas īpašs šajā skaitlī nav. Parasts skaitlis, kura decimālā daļa ir bezgalīgi gara. Bet šim skaitlim par godu ir iedalīta pat vesela svētku diena un drīkst pat rīkot svinības!
Bet kas tad šo skaitli padara tik īpašu, ka tam par godu pat tiek rīkotas svinības? Patiesība ir pavisam vienkārša un elementāra!


Dziesmas kā blokshemas

Visi, kas ir mācījušies skolā informātiku, zina tādu lietu kā blokshēmas. Bet ne visi tālāk šīs zināšanas izmanto dzīvē. Lielākoties šo lietu izmanto ar programmatūru izstrādi saistītās personas. Bet blokshēmas var izmantot arī savādāk, piemēram, dziesmu vārdu labākai uztveršanai. :)

otrdiena, 2012. gada 13. marts

Apskats: Zvaigzne ABC interaktīvie mācību materiāli dabaszinībās 5.-6. klasei 1.daļa

Pirms kāda laika biju aprakstījis interaktīvo materiālu fizikā 10. klasei. Tagad ir pienākusi kārta arī dabaszinībām 5.-6. klasei. Šie interaktīvie materiāli ir apkopoti 2 diskos. Šoreiz apskatīšu pirmo disku.
Interesanta pieeja šiem diskiem ir tajā aspektā, ka vienā sērijā ir ievietotas divu klašu tēmas. Protams, tas tiek sadalīts pa 2 diskiem. Bet vai tad 5. un 6. klases dabaszinības vielas apguve tik ļoti pārklājas?
Bet ne jau par to ir šis stāsts. Galvenā uzmanība tiks pievērsta diska 1.daļai, nevis izglītības apguves standartam. Man tas ir vairāk interesanti tieši tādēļ, ka dēls pašlaik mācās 5.klasē un nākošgad ies tieši arī 6.klasē. Tādējādi jāskatās, ko tieši šis disks var papildus sniegt parastajai mācību vielai.
Pirmajā diskā ir 4 galvenās sadaļas:
  1. Saules sistēma. Visums.
  2. Zeme.
  3. Augi un dzīvnieki.
  4. Cilvēks.
Katrs no tiem vēl ir sadalīt pa tematiem - kopā tie veido 26 tematus.
Ja paskatāmies vispārīgi uz šiem materiāliem, tad lietošana daudz neatšķiras no fizikas diska lietošana. Izskats tāds pats, lietošana arī ir līdzīga. Par to ir aprakstīts rakstā Apskats: Zvaigzne ABC interaktīvie mācību materiāli fizikā 10. klasei un to es šajā rakstā vēlreiz neaprakstīšu. Bet ir dažas lietas, kas tomēr atšķiras no fizikas materiālu lietošanas.

pirmdiena, 2012. gada 12. marts

Aptaujas "Vai Tu krāj Narvesen uzlīmes Angry Birds rotaļlietai?" rezultāti

Pagājušās nedēļas laikā notika aptauja "Vai Tu krāj Narvesen uzlīmes Angry Birds rotaļlietai?". Vislielākā aktivitāti bija pirmdienā. Kā jau es to biju gaidījis, tad nākamajās dienās aktivitāte bija, nu kā lai saka, gandrīz nekāda. Paldies visiem, kas piedalījās aptaujā!
Tātad, kopā aptaujā piedalījās 30 dalībnieku. Kaut gan pašu rakstu apskatīja divreiz lielāks skaits - 60 reizes.
Kā jau bija gaidāms, lielākā daļa dalībnieku paši krāj šos dusmīgos putnus. Otrā vietā atstājot tos, kuri nemaz nekrāj uzlīmes šiem putniem, bet trešajā vietā atstājos tos, kuri paši krāj, bet dāvinās šo rotaļlietu citam cilvēkam.

pirmdiena, 2012. gada 5. marts

Aptauja: Vai Tu krāj Narvesen uzlīmes Angry Birds rotaļlietai?


Pamanīju, ka esmu jau sakrājis apmēram pusi no Narvesen uzlīmēm, lai par lētu naudu iegūtu kādu no Angry Birds rotaļlietām. Bet es jau nebūšu vienīgais cilvēks Latvijā, kas krāj šīs uzlīmes. :)
Tāpēc vēlētos uzzināt, vai ir vēl kāds, kas krāj tās un cik liels ir šādu cilvēku loks.
Aptaujas laiks: 05.03.2012 - 11.03.2012.
Kad aptauja beigsies, blogā publicēšu arī rezultātus. :)

ceturtdiena, 2012. gada 1. marts

Raspberry Pi - maziņš dators entuziastiem

Pirms krietna laika kādā BBC raidījumā bija dzirdējis un redzējis, kā daži cilvēki stāstīja, ka vēlētos izveidot nelielu un lētu datoru, ko varētu iegādāties jebkuram bērnam un šis bērns ar šo iekārtu varētu spēlēties, programmēt un darīt jebko. Un tas raisītu viņā interesi par datoriem un programmēšanu. Gluži kā senajos laikos, kad modē bija Spectrum datori.
Un tad pavisam nejauši līdz manām ausīm (jeb, precīzāk sakot, acīm) nonāca ziņa, ka Raspberry Pi dators ir izveidots un pieejams pārdošanā. Precīzāk jāsaka, ka dators sastāv no mazas mātesplates uz kuras ir uzlodēts virsū gan procesors un atmiņa, gan arī nepieciešamās izvada un ievada iespējas.

Paša datoriņa izmēri ir apmēram kredītkartes lielumā. Un maksā šis brīnums nieka 35 dolārus. Ja mēs šo cenu salīdzinām ar VIA ražoto PicoITX modeļiem, kas maksā ~250 dolārus, tad var uzskatīt, ka šo datoriņu dod gandrīz par velti!