Vieta manām pārdomām par tehnoloģijām (un ne tikai par tām), interesantākām tehnoloģiju un zinātnes ziņām un sasniegumiem, kā arī dažiem jokiem jautrākai dzīvei.

piektdiena, 2011. gada 30. decembris

Neliels pārskats par iZvaigznes materiāliem

Pateicoties Twitter ziņām, 28.12.2011 biju aizgājis uz Zvaigznes ABC veikalu (Rīgā, Kr.Valdemāra ielā), kur varēja nedaudz aptaustīt un kārtīgāk apskatīt jaunos Zvaigznes ABC veidotos materiālu (kas plašākās tautās iet zem zīmola iZvaigzne un aktīvi darbojas arī Twitter vidē kā @iZvaigzne). Par pašiem materiāliem es oficiāli jau biju dzirdējis un redzējis Dabaszinātņu un matemātikas izstādē, kas augusta beigās notika Dailes teātrī. Tikai tad tur varēja apskatīt un pamēģināt katru stundu atsevišķi un nebija viss vēl salikts kopā. Bet šoreiz jau bija iespējams pārbaudīt un redzēt, kāds tad būs tas gala produkts.
Tātad, biju aizgājis tieši uz prezentācijas sākumu, 12:00. Tā kā es biju vienīgais apmeklētājs, tad es tur varēju netraucēti pārbaudīt savas fizikas zināšanas (kas nu man bija palikušas) ar laipno iZvaigznes darboņu Sintijas un Ginta palīdzību.
Tā kā neesmu liels pamācību lasītājs un man arī nebija tādas iespējas, es mēģināju ar uzminēšanu un bezmērķīgu klikšķināšanu atrast visas labās un ne tik labās iespējas. Un tiešām ir jāsaka liels paldies gan Sintijai, gan Gintam, ka viņi ieteica nospiest šo vai to, kur parādās kāda papildus informācija vai arī apslēptās lietas, vai arī paskaidroja par uzdevuma risināšanas gaitu vai arī paskaidroja, kāpēc rezultāts bija tieši tāds un ne savādāks. Drošības pēc labāk piebildīšu, ka, ja es būtu kārtīgi un uzmanīgi izlasījis uzdevuma nosacījumu, tad arī visu varētu izpildīt bez citu palīdzības.

pirmdiena, 2011. gada 19. decembris

Jauns NASA visurgājējs dodas uz Marsu

Gandrīz jau biju palaidis pašu galvenāko ziņu novembrī - NASA palaidusi jaunu Marsa visurgājēju ceļojumam uz Marsu. Un tas notika pavisam nesen - tikai 26. novembrī. Šī visurgājēja nosaukums ir Curiosity. Latviski tas skanētu šādi - Zinātkāre. Tas jau ir ļoti atbilstošs nosaukums visurgājējam un tam darbam, kam tas tika paredzēts.
Šis visurgājējs ir maza džipa lielumā. Tam ir 6 riteņi un iespēja pagriezties par 360 grādiem! Tas ir 3 metru garš un  2.1 metru augsts, kur augstākajā punktā atrodas kamera, kas varēs uzņemt krāsainas stereo bildes ar apkārtni. Tas zinātniekiem ļaus labāk redzēt, kāds tad Marss patiesībā izskatās krāsās!
Un neaizmirsīsim arī radiosakaru nodrošināšanu starp visurgājēju un atbalsta centru uz Zemes.

svētdiena, 2011. gada 18. decembris

Patiesība par spoguli un pasauli


Šis nebūs raksts par spoguļiem vai to būtību. Bet par grāmatu. Par labāko fantāzijas žanra grāmatu, ko es pēdējā mēneša laikā esmu lasījis.
Tātad, manās rokās nokļuva Kornēlijas Funkes grāmata "Rekless. Spoguļpasaule". Lasot tos nelielos grāmatas aprakstiņus, kas ir uz grāmatas vai reklāmās, likās, ka šī būs kārtējā pasaku grāmata. Ja nu ne tīra pasaka, tad ar daudziem pasaku varoņiem un grāmata tomēr līdzināsies pasakām.
Bet es kļūdījos. Un smagi kļūdījos! Protams, grāmata eksistēja varoņi, kas sastopami tikai pasakās. Bet līdzība ar pasakām šeit arī beidzās. Tālāk seko piedzīvojumiem bagāts stāstījums, kas lasītāju ierauj citādākā pasaulē, nekā ir pierasts. Un arī daudz bīstamākā pasaulē. Bet, iesākot lasīt šo grāmatu, ir ļoti grūti to nolikt malā. Vienmēr gribās izlasīt vēl kādu lappusīti nu tad vēl kādu lappusīti, līdz grāmata ir izlasīta. Stāstījums tik ļoti aizrauj lasītāju savā varā, ka sāk jau likties, ka arī tu jau esi iekļuvis Spoguļpasaulē un vari satikt gan goilus, gan rūķus un fejas, gan arī cilvēkus un citādus mošķus. Bet pēc brīža tu saproti, ka tomēr esi savā pasaulē.
Un tad tev gribas pieiet pie spoguļa un izmēģināt to pašu metodi, kā to darīja Jākobs, lai nokļūtu Spoguļpasaulē. Bet tad uzreiz nobīstos, jo, ja nu tas izdodas un es nokļūstu Spoguļpasaulē? Ko tad es darīšu? Vai es vispār tur spētu izdzīvot?

trešdiena, 2011. gada 14. decembris

Vai Atnācēji tiešām ir atnākuši?


Pavisam nejauši uzzināju par Valda Rūmnieka grāmatu "Atnācēji". Un tas bija rudens sākumā. To vajadzēja izlasīt Artūram un mazliet pastāstīt par to raidījumā "Dzīvīte". Tā nu Artūrs to lasīja, bet es ik pa brīdim viņam pāri plecam arī palasīju paris rindkopas.
Tā nu nolēmu arī pats izlasīt šo grāmatu, jo tā mani bija ieintriģējusi.
Izlasīju. Pagāja kādas 4 stundas, kamēr nokļuvu līdz grāmatas beigām. Un patika! Sen nebiju lasījis latviešu rakstnieka darbus. Pēdējo latviešu rakstnieka fantastikas grāmatu lasīju sen, sen bērnībā.
Tātad, grāmatas varonis ir puisis, bērns, vārdā Kaspars, kas, dzīvodams pa vasaru pie saviem vecvecākiem laukos, atklāj kaut ko ne no šīs pasaules. Un ar viņu kopā visos piedzīvojumos piedalās arī kaimiņu meitene vārdā Anna ar mazo māsu Madaru.

otrdiena, 2011. gada 13. decembris

Jauni on-line kursi no Stenfordas Univeristātes

Šī rudens sākumā Stenfordas Universitāte sāka eksperimentālā kārtā piedāvāt 2 on-line kursus – Mašīnmācīšana (Machine Learning ml-class.org) un Mākslīgais intelekts (Artifical Inteligence ai-class.org). Pats par sevi tas nebūtu nekādas jaunums, jo daudzas augstskolas saviem studentiem piedāvā tiešsaistes mācību kursus. Ievērības cienīgs ir tas fakts, ka Stenforda to piedāvāja visai plašai pasaulei. Galvenais, lai tev būtu tikai brīvs laiks un gribēšana apgūt jaunas (vai arī jau zināmas) lietas. Nekādu saistību un līgumu. Ja vēlies, tad vari studēt bez eksāmenu kārtošanas jeb tikai klausītāja lomā. Vai arī vari kārtot eksāmenus. Tā kā nav nekādu saistību, tad mācības var pārtraukt jebkurā laikā un brīdī.
Laikam jau šis projekts bija ļoti veiksmīgs, jo uz nākamo semestri, kas sāksies janvārī, tiks piedāvāti jauni šāda veida on-line kursi.