Vieta manām pārdomām par tehnoloģijām (un ne tikai par tām), interesantākām tehnoloģiju un zinātnes ziņām un sasniegumiem, kā arī dažiem jokiem jautrākai dzīvei.

piektdiena, 2011. gada 30. decembris

Neliels pārskats par iZvaigznes materiāliem

Pateicoties Twitter ziņām, 28.12.2011 biju aizgājis uz Zvaigznes ABC veikalu (Rīgā, Kr.Valdemāra ielā), kur varēja nedaudz aptaustīt un kārtīgāk apskatīt jaunos Zvaigznes ABC veidotos materiālu (kas plašākās tautās iet zem zīmola iZvaigzne un aktīvi darbojas arī Twitter vidē kā @iZvaigzne). Par pašiem materiāliem es oficiāli jau biju dzirdējis un redzējis Dabaszinātņu un matemātikas izstādē, kas augusta beigās notika Dailes teātrī. Tikai tad tur varēja apskatīt un pamēģināt katru stundu atsevišķi un nebija viss vēl salikts kopā. Bet šoreiz jau bija iespējams pārbaudīt un redzēt, kāds tad būs tas gala produkts.
Tātad, biju aizgājis tieši uz prezentācijas sākumu, 12:00. Tā kā es biju vienīgais apmeklētājs, tad es tur varēju netraucēti pārbaudīt savas fizikas zināšanas (kas nu man bija palikušas) ar laipno iZvaigznes darboņu Sintijas un Ginta palīdzību.
Tā kā neesmu liels pamācību lasītājs un man arī nebija tādas iespējas, es mēģināju ar uzminēšanu un bezmērķīgu klikšķināšanu atrast visas labās un ne tik labās iespējas. Un tiešām ir jāsaka liels paldies gan Sintijai, gan Gintam, ka viņi ieteica nospiest šo vai to, kur parādās kāda papildus informācija vai arī apslēptās lietas, vai arī paskaidroja par uzdevuma risināšanas gaitu vai arī paskaidroja, kāpēc rezultāts bija tieši tāds un ne savādāks. Drošības pēc labāk piebildīšu, ka, ja es būtu kārtīgi un uzmanīgi izlasījis uzdevuma nosacījumu, tad arī visu varētu izpildīt bez citu palīdzības.

pirmdiena, 2011. gada 19. decembris

Jauns NASA visurgājējs dodas uz Marsu

Gandrīz jau biju palaidis pašu galvenāko ziņu novembrī - NASA palaidusi jaunu Marsa visurgājēju ceļojumam uz Marsu. Un tas notika pavisam nesen - tikai 26. novembrī. Šī visurgājēja nosaukums ir Curiosity. Latviski tas skanētu šādi - Zinātkāre. Tas jau ir ļoti atbilstošs nosaukums visurgājējam un tam darbam, kam tas tika paredzēts.
Šis visurgājējs ir maza džipa lielumā. Tam ir 6 riteņi un iespēja pagriezties par 360 grādiem! Tas ir 3 metru garš un  2.1 metru augsts, kur augstākajā punktā atrodas kamera, kas varēs uzņemt krāsainas stereo bildes ar apkārtni. Tas zinātniekiem ļaus labāk redzēt, kāds tad Marss patiesībā izskatās krāsās!
Un neaizmirsīsim arī radiosakaru nodrošināšanu starp visurgājēju un atbalsta centru uz Zemes.

svētdiena, 2011. gada 18. decembris

Patiesība par spoguli un pasauli


Šis nebūs raksts par spoguļiem vai to būtību. Bet par grāmatu. Par labāko fantāzijas žanra grāmatu, ko es pēdējā mēneša laikā esmu lasījis.
Tātad, manās rokās nokļuva Kornēlijas Funkes grāmata "Rekless. Spoguļpasaule". Lasot tos nelielos grāmatas aprakstiņus, kas ir uz grāmatas vai reklāmās, likās, ka šī būs kārtējā pasaku grāmata. Ja nu ne tīra pasaka, tad ar daudziem pasaku varoņiem un grāmata tomēr līdzināsies pasakām.
Bet es kļūdījos. Un smagi kļūdījos! Protams, grāmata eksistēja varoņi, kas sastopami tikai pasakās. Bet līdzība ar pasakām šeit arī beidzās. Tālāk seko piedzīvojumiem bagāts stāstījums, kas lasītāju ierauj citādākā pasaulē, nekā ir pierasts. Un arī daudz bīstamākā pasaulē. Bet, iesākot lasīt šo grāmatu, ir ļoti grūti to nolikt malā. Vienmēr gribās izlasīt vēl kādu lappusīti nu tad vēl kādu lappusīti, līdz grāmata ir izlasīta. Stāstījums tik ļoti aizrauj lasītāju savā varā, ka sāk jau likties, ka arī tu jau esi iekļuvis Spoguļpasaulē un vari satikt gan goilus, gan rūķus un fejas, gan arī cilvēkus un citādus mošķus. Bet pēc brīža tu saproti, ka tomēr esi savā pasaulē.
Un tad tev gribas pieiet pie spoguļa un izmēģināt to pašu metodi, kā to darīja Jākobs, lai nokļūtu Spoguļpasaulē. Bet tad uzreiz nobīstos, jo, ja nu tas izdodas un es nokļūstu Spoguļpasaulē? Ko tad es darīšu? Vai es vispār tur spētu izdzīvot?

trešdiena, 2011. gada 14. decembris

Vai Atnācēji tiešām ir atnākuši?


Pavisam nejauši uzzināju par Valda Rūmnieka grāmatu "Atnācēji". Un tas bija rudens sākumā. To vajadzēja izlasīt Artūram un mazliet pastāstīt par to raidījumā "Dzīvīte". Tā nu Artūrs to lasīja, bet es ik pa brīdim viņam pāri plecam arī palasīju paris rindkopas.
Tā nu nolēmu arī pats izlasīt šo grāmatu, jo tā mani bija ieintriģējusi.
Izlasīju. Pagāja kādas 4 stundas, kamēr nokļuvu līdz grāmatas beigām. Un patika! Sen nebiju lasījis latviešu rakstnieka darbus. Pēdējo latviešu rakstnieka fantastikas grāmatu lasīju sen, sen bērnībā.
Tātad, grāmatas varonis ir puisis, bērns, vārdā Kaspars, kas, dzīvodams pa vasaru pie saviem vecvecākiem laukos, atklāj kaut ko ne no šīs pasaules. Un ar viņu kopā visos piedzīvojumos piedalās arī kaimiņu meitene vārdā Anna ar mazo māsu Madaru.

otrdiena, 2011. gada 13. decembris

Jauni on-line kursi no Stenfordas Univeristātes

Šī rudens sākumā Stenfordas Universitāte sāka eksperimentālā kārtā piedāvāt 2 on-line kursus – Mašīnmācīšana (Machine Learning ml-class.org) un Mākslīgais intelekts (Artifical Inteligence ai-class.org). Pats par sevi tas nebūtu nekādas jaunums, jo daudzas augstskolas saviem studentiem piedāvā tiešsaistes mācību kursus. Ievērības cienīgs ir tas fakts, ka Stenforda to piedāvāja visai plašai pasaulei. Galvenais, lai tev būtu tikai brīvs laiks un gribēšana apgūt jaunas (vai arī jau zināmas) lietas. Nekādu saistību un līgumu. Ja vēlies, tad vari studēt bez eksāmenu kārtošanas jeb tikai klausītāja lomā. Vai arī vari kārtot eksāmenus. Tā kā nav nekādu saistību, tad mācības var pārtraukt jebkurā laikā un brīdī.
Laikam jau šis projekts bija ļoti veiksmīgs, jo uz nākamo semestri, kas sāksies janvārī, tiks piedāvāti jauni šāda veida on-line kursi.

ceturtdiena, 2011. gada 29. septembris

Zinātnieku nakts ir pagājusi. Kas tālāk?

Zinātnieku nakts ir pagājusi. Īsumā: pasākums bija izdevies, kaut arī sākumā likās, ka nekas prātīgs šajā pasākumā nebūs. Bet beigās tomēr viss kļuva ļoti interesanti un aizraujoši. Lai kaut cik iemūžinātu šo pasākumu, līdzi bija paņemts Sony fotoaparāts, kuram iekšā ir arī laba videoierkastīšanas funkcija. Tā kā negribējās ņemt līdzi videokameru, tad šis gadījums būs tīri labs pārbaudījums fotokameras iebūvētai videoierakstīšanas funkcijai.
Plašāk runājot, mēs bijām sadalījušies 2 grupās. Vienā bija dāmas (sieva Sintija un meita Anete), kurām bija ieplānots doties uz bioloģijas fakultāti. Tur viņas staigāja pa resno zarnu un darīja citas interesantas lietas. Bet to var izlasīt Sintijas bloga ierakstā trolejbuss.lv: Plastmasa no biezpiena? Lūdzu!
Bet otrai kompānijai (man un dēlam Artūram) bija paredzēts apmeklēt anti-Nobela prēmijas izstādi Latvijas Universitātē, spīdošo dārgakmeņu izstādi dabas muzejā un pēc tam doties uz cietvielu fizikas institūtu vai arī ķīmijas fakultāti.
Un, visas dienas jeb vakara noslēgums būtu bijis organiskās sintēzes institūtā, kur skatītos 3D molekulas.

ceturtdiena, 2011. gada 22. septembris

Tuvojas Zinātnieku nakts

Kā jau daudziem ir zināms, tad ar lielu ātrumu mums tuvojas ne tikai astronomiskais rudens, bet arī Zinātnieku nakts. Un tas notiks 23. septembrī no 17:00 - 24:00. Tā teikt, vakara pasākums visai ģimenei.
Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru realizē Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Un izrādās, ka šis pasākums Latvijā noritēs jau sesto gadu pēc kārtas. Šogad Zinātnieku nakts galvenā tēma ir ķīmija un ar to saistītie procesi un darbībās.

otrdiena, 2011. gada 20. septembris

Intel ir radījis pašu energoefektīvāko procesoru pasaulē

Kā jau zināms, pasaulē eksistē vairākas procesoru ražotājfirmas. Plašāk pazītamās ir Intel, AMD, VIA un ARM. Tieši VIA un ARM ir specializējušies uz energoefektīvu procesu izveidi. It īpaši ARM, kura procesori ir, gandrīz, visu veidu mobilajās ierīcēs. Bet kurš no šiem ražotājiem ir spējīgs izveidot procesoru, kuru spēj darbināt pat enerģija, kas tiek iegūta no kartupeļa?

sestdiena, 2011. gada 17. septembris

Kas ir Photosynth un ko tas ziemā ēd? Jeb neliela pamācība foto sintezēšanā.

Līdz šim es nezināju par šādas lietas esamību un ka ar TO var izdarīt TĀDAS lietas. Precīzāk sakot, pirmo reizi es par TO izdzirēdēju un ieraudzīju DZM augustā rīkotājā izstādē "Daba un zinātne skolā! Aizraujoši!". Vēl precīzāk runājot - vienā no šīs izstādes tā saucamajiem semināriem. Vienā no tādiem uzstājās Microsoft pārstāvis un parādīja, ka eksistē tāda kā Photosynth un ko ar to iespējams iegūt.
Tātad, šeit ies runa par Photosynth, ar kura palīdzību var no parstām digitālajām bildēm izveidot skaistu 3D objektu vai arī panorāmas skatu.

piektdiena, 2011. gada 6. maijs

Teleportācija ir iespējama - zinātniekiem izdevās veikt kvantu daļiņu teleportāciju

Beidzot zinātnieki ir veikuši pirmo veiksmīgo teleportāciju bez informācijas zudumiem. Protams, ir bijuši eksperimentāli teleportācijas gadījumi arī iepriekš, bet tad tie notika ar informācijas zudumiem, t.i., izejas punktā nokļuva mazāk informācijas, nekā ieejas punktā tā tika iedota.
Drošības pēc piebildīšu, ka teleportēta tika tikai informācija jeb gaismas stars, nevis dzīvi organismi. Ar dzīvām būtnēm un citiem liel-un-mazizmēra objektiem tas vēl nedarbosies. Bet, es domāju, ka nepaies ne tūkstoš gadu, un mēs varēsim portēties no vienas vietas uz citu, kā to dara Sci-Fi filmās.
Bet pagaidām, kamēr tas vēl nav izgudrots un izveidots, zemāk ir parādīta tā uzparikte, ar kuru tika veikta šī teleportācija.


Ja ir vēlme, tad vairāk var palasīt PC World mājaslapā.
Avots: PC World raksts

piektdiena, 2011. gada 29. aprīlis

Interesantāko un smieklīgāko reklāmas plakātu tops

Nevaru un nevaru beigt jautroties par dažādām tēmām. Laikam pie vainas ir aprīlis, kas tā kā  skaitās joku mēnesis. Un šī jau ir gandrīz pēdējā joku diena. Vajag kārtīgi izsmieties.
Tātad, lasot interesantus rakstus portālā BusinessInsider.com, uzgāju vairākus rakstus par reklāmām. Nu tur gan, dažbrīd, reklāmas speciālisti pastrādājuši. Gan jau gribēja kā labāk, bet sanāca ... nu to var apskatīt šī raksta pievienotajās saitēs.

Iz īsta runča dienasgrāmatas ...

Nevaru atturēties no jauna un smieklīga sacerējuma ielikšanas, kura autors man, kā parasti, nav zināms.
Tātad, ja kaķi mācētu rakstīt dienasgrāmatu, tad šī būtu pati patiesība. Varat salīdzīnāt ar saviem mīluļiem.
Nu, tad lasām tālāk šo dienasgrāmatu ...

trešdiena, 2011. gada 27. aprīlis

Dialogs starp programmētāju un sievu

Turpinot joku tēmu - neliels dialogs. Es ceru, ka šāds dialogs nav visiem programmētājiem ....

otrdiena, 2011. gada 26. aprīlis

Ja programmētāji sāktu nodarboties ar celtniecību ...

Kārotjot savu e-pastu, atradu vienu labu rakstiņu par to, kas notiktu, ja programmētāji pievērstos celtniecībai. Tas būtu pat interesantāk, nekā mūsu slavenais nekustamā īpašuma burbulis. Kaut gan domāju, ka tad nekāda burbuļa arī nebūtu, bet būtu kaut kāds lielais melnais caurums.
Ja mēs abstrahējamies no celtniecības, tad tā arī ir reālās dzīves piemērs. Programmētāju sievas (vai arī vīri) zina, par ko es runāju ...
Tiem, kas ar datoriem/ spēlēm un citām lietām nav diez ko tuvi, tad piedāvāju nelielu glosāriju jebšu nelielu skaidrojumu:
  • Quake - laba šaujamdatorspēle. Kad sāku savas darba gaitas, tad ar kolēģiem arī šo spēli spēlējām un viens otru pašaudījām. Jā, bjia kādreiz laiki ... un brīvais laiks.
  • lameris - cilvēks, kas no (dator)lietām neko daudz nesaprot (sīkāk var izlasīt wikipēdijā: http://en.wikipedia.org/wiki/Lamer)
Un šeit nu arī būs pats raksts. Autors - man nezināms.
Lasiet tālāk un smejaties...

pirmdiena, 2011. gada 25. aprīlis

Buldozera atklāšana

Beidzot tā stunda ir situsi un esmu sāņemies atklāt Buldozeru - vietu manām pārdomām par tehnoloģijām (un ne tikai par tām), interesantākām tehnoloģiju un zinātnes ziņām un sasniegumiem. Varbūt kādreiz būs arī kadas iekārtas, uzpariktes vai lietas apskats, ja to dabūšu savās ķetnās aptaustīt.
Blogs nepretendē ne uz kādiem objektīviem skatījumiem un vērtējumiem. Tikai un vienīgi subjektīvs skatījums uz dzīvi un lietām. Jācer, ka tas būs saistoši ne tikai man, bet arī kādam bloga lasītājam.